finanse osobiste

Subscribe to Kanał finanse osobiste
Zaktualizowano: 2 godziny 49 min. temu

Kredyt o stałej stopie oprocentowania. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

wt., 09/25/2018 - 10:08
Pojęcie ryzyka kredytowego to bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. Wielu analityków rynku czy też samych kredytobiorców zastanawia się bowiem czy podjęło właściwą decyzję zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich.
Kategorie: Finanse

Budżet studiującego Szwajcara to 9 tys. zł na miesiąc. Młody Polak ma tyle na semestr

pon., 09/24/2018 - 15:50
Polscy studenci na życie, czesne i mieszkanie wydają dziś średnio 1 900 zł. Tymczasem studenci ze Szwajcarii i Islandii dysponują budżetem na poziomie 2 000 euro, czyli blisko 9 000 zł, wynika z raportu "Portfel Studenta", opublikowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP).
Kategorie: Finanse

PPK odetną nas od zagranicznej kroplówki i zwiększą nasze emerytury?

sob., 09/22/2018 - 20:15
Autorzy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych mówią o uniezależnieniu Polski od zagranicznego kapitału i wyższych emeryturach. Przeciwnicy zwracają uwagę na rosnące obciążenia dla przedsiębiorstw.
Kategorie: Finanse

Oszczędności gospodarstw domowych rosną. Są jednak pożerane przez inflację

wt., 09/18/2018 - 14:45
- Wartość oszczędności gospodarstw domowych (zgromadzonych w instrumentach rynku kapitałowego, na depozytach, w gotówce i w OFE) zwiększyła się o ok. 10,6 mld zł w II kwartale br. i o 57,5 mld zł w skali roku do 1,394 bln zł na koniec czerwca. To efekt wzrostu wartości depozytów oraz gotówki w obiegu, podały Analizy Online.
Kategorie: Finanse

Frankowicze pozywają Skarb Państwa

pon., 09/17/2018 - 10:47
Uważają, że aparat państwowy najpierw pozwolił oferować kredyty na nieuczciwych warunkach, a już po stwierdzeniu niedozwolonych praktyk nie pomógł ludziom w walce z wyzyskującymi ich bankami
Kategorie: Finanse

Jeśli nie lokaty, obligacje i nieruchomości, to co?

czw., 09/13/2018 - 21:19
Lokaty oferują bezpieczeństwo, lecz za cenę odsetek zwykle nie pozwalających pokonać inflacji. Z kolei obligacje skarbowe mogą być oprocentowane wyżej niż lokaty i niektóre z nich są zależne od inflacji. Fundusze dłużne nie spisywały się ostatnio najlepiej, natomiast mieszkania na wynajem nie są propozycją dla każdego. Możliwe więc, że obligacje firm wrócą do łask i portfeli indywidualnych inwestorów.
Kategorie: Finanse

Ranking sieci handlowych. Kto oferuje najniższe ceny?

czw., 09/13/2018 - 12:32
Biedronka oferuje najlepsze ceny i najatrakcyjniejsze promocje, na duże zakupy spożywczo-przemysłowe najlepiej jest wybrać się do Auchan, a Tesco i Kaufland wyróżniają się szerokim wyborem produktów i kategorii, wynika z Monitora sieci handlowych ARC Rynek i Opinia.
Kategorie: Finanse

ZUS ostrzega przed oszustami. Uwaga na maile z fakturami

czw., 09/13/2018 - 11:20
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzegł w czwartek przed oszustami, którzy wysyłają maile z informacją o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez ZUS. Znajdujący się w załączniku plik zawiera wirusa, który może spowodować przechwycenie tzw. wrażliwych danych.
Kategorie: Finanse

Czy raty kredytów mieszkaniowych będę rosnąć?

czw., 09/06/2018 - 21:19
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych, a historycznie najniższe poziomy utrzymują się od równo trzech i pół roku. Rynek spodziewa się zmiany tendencji pod koniec przyszłego roku, a to przełoży się na wzrost rat kredytów hipotecznych. W pierwszym rzucie raczej skromny, ale w przyszłości…
Kategorie: Finanse

Borys: Uruchomienie PPK w połowie przyszłego roku jest realne

czw., 09/06/2018 - 16:03
„Jeżeli uda się przyjąć ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) w Sejmie w listopadzie, to termin przewidziany w projekcie ustawy na uruchomienie programu, czyli połowa przyszłego roku, byłby realny” - powiedział w Krynicy prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Kategorie: Finanse

Prawie połowa młodych nie wie, jak realizować swoje plany zawodowe

czw., 09/06/2018 - 11:14
- Prawie 50% osób w wieku 18-26 lat nie wie, jak realizować swoje plany zawodowe, wynika z raportu "#MłodziPrzyGłosie. Co wpływa na decyzje zawodowe młodych Polaków?", przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Coca-Cola. Jednocześnie 73% młodych osób uważa specjalizację i zbieranie doświadczeń zawodowych za najbardziej istotny czynnik sukcesu zawodowego.
Kategorie: Finanse

300 plus potrzebne, ale za niskie

śr., 09/05/2018 - 22:19
69,7 proc. Polaków popiera rządowy program „Dobry Start”, choć ponad 60 proc. uważa, że świadczenie nie wystarczy na pokrycie wydatków związanych ze szkolną wyprawką – wynika z badania przeprowadzone na zlecenie DGP na panelu Ariadna.
Kategorie: Finanse

Mieszkanie dało zarobić 10 razy więcej niż lokata

wt., 09/04/2018 - 21:42
Prawie 14 proc. - z takiego zysku w skali roku może cieszyć się właściciel mieszkania na wynajem - wynika z szacunków Open Finance. To ponad 10 razy więcej niż daje przeciętna roczna lokata bankowa.
Kategorie: Finanse

5 zasad działania bankowych kont dla dzieci

pon., 09/03/2018 - 21:39
Dzieci od najmłodszych lat mogą mieć konto w banku i własną kartę w portfelu. Na początku „bankowanie” odbywa się pod stałą kontrolą rodzica, ale z wiekiem dzieci zyskują coraz więcej uprawnień, a rodzice je tracą. Open Finance zebrał najważniejsze informacje dla rodziców, którzy rozważają założenie swoim dzieciom konta w banku.
Kategorie: Finanse

Szef PFR: PPK odniosą sukces, bo Polacy potrafią liczyć

wt., 08/28/2018 - 19:52
Pracownicze Plany Kapitałowe odniosą sukces, bo Polacy potrafią liczyć - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak zaznaczył, program zapewnia podwojenie oszczędności oraz pozwala w dowolnej chwili zabrać pieniądze. Jest także - w odróżnieniu od OFE - bezpieczny dla finansów publicznych.
Kategorie: Finanse

Sąd do upadłego frankowicza: Przegrałeś, choć masz rację

pt., 08/24/2018 - 20:36
Mam na swoim biurku dwa postanowienia sądowe dotyczące sprawy upadłego frankowicza. Bankructwo pechowego kredytobiorcy ogłoszono w lipcu 2015 r. Kilka lat wcześniej wziął kredyt na mieszkanie, którego równowartość wynosiła ok. 210 tys. zł. Do chwili gdy złożył wniosek upadłościowy, zapłacił bankowi 120 tys. zł. Jednak już po ogłoszeniu upadłości okazało się, że jest winny bankowi 250 tys. zł (czyli więcej, niż wynosiła kwota kredytu, którą zaciągnął).
Kategorie: Finanse

Ile kosztuje szkolna wyprawka? Rządowa pomoc pokryje połowę wydatków

czw., 08/23/2018 - 10:16
Na zakup plecaka i przyborów potrzeba od 45 do 160 zł.
Kategorie: Finanse

Inwestycje w nieruchomości odporne na inflację? Nie zawsze

pon., 08/20/2018 - 21:38
Ceny mieszkań w Polsce dopiero wracają do poziomów notowanych dekadę temu, windowane modą na inwestycje pod wynajem. Czy mogą zapewnić ochronę przed inflacją, gdyby wzrosła do naprawdę wysokich poziomów?
Kategorie: Finanse

Szansa dla bitcoina czy złudna nadzieja?

pt., 08/17/2018 - 21:16
Przesunięcie w czasie decyzji amerykańskiego nadzoru finansowego o wprowadzeniu do obrotu notowanego funduszu (ETF) opartego na bitcoinie wyraźnie zawiodło rynek kryptowalut. Choć to nie to samo, inwestorzy otrzymali właśnie nagrodę pocieszenia w postaci większej możliwości inwestycji w podobny instrument, ale obarczony większym ryzykiem - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.
Kategorie: Finanse

Szlacha: Jesienią powinna być ustawa o wsparciu frankowiczów

pt., 08/17/2018 - 16:48
Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).
Kategorie: Finanse

Strony