Prawo

Subscribe to Kanał Prawo
Zaktualizowano: 18 godzin 50 min. temu

Prawo własności przemysłowej – czy zmiany były strzałem w dziesiątkę?

czw., 04/27/2017 - 16:41
Od ponad roku obowiązują zmienione przepisy o ochronie znaków towarowych. Rewolucja w systemie ochrony, która weszła w życie 15 kwietnia 2016 r., postawiła obecnych i przyszłych właścicieli znaków w obliczu dużego wyzwania, składając na ich barki odpowiedzialność za ochronę oznaczeń w znacznie większym stopniu niż poprzednio. Zmiany miały też w założeniu znacznie skrócić procedurę rejestracji znaków towarowych. Po roku obowiązywania znowelizowanych przepisów możemy spróbować ocenić jak wygląda dziś sytuacja podmiotów rejestrujących znaki.
Kategorie: Prawo

Ziobro o sprawie sędziego Raczkowskiego: Kolejny objaw kryzysu

czw., 04/27/2017 - 16:40
To bardzo smutna sprawa, pokazuje ona standardy moralne w Sądzie Najwyższym; to kolejny objaw kryzysu i potwierdza zasadność zmian, które proponujemy - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o kandydowaniu sędziego Piotra Raczkowskiego do SN.
Kategorie: Prawo

Senat: Komisja za wydłużeniem czasu na oględziny działki po zgłoszeniu chęci wycinki

czw., 04/27/2017 - 15:15
Wydłużenie z 14 do 21 dni czasu, który przedstawiciel gminy będzie miał na oględziny działki, po zgłoszeniu chęci wycinki drzew, czy zmiana wymiaru drzewa, które będzie można usunąć bez zgłoszenia - m.in. takie zmiany w ustawie dot. wycinki poparła w czwartek senacka komisja środowiska.
Kategorie: Prawo

MS zapowiedziało rozszerzenie granic obrony koniecznej

czw., 04/27/2017 - 14:48
Rozszerzenie granic obrony koniecznej m.in. w sytuacjach odpierania zamachu związanego z wdarciem się napastnika do domu osoby broniącej się - zapowiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Kategorie: Prawo

Uwaga na fałszywe strony z punktami karnymi

czw., 04/27/2017 - 13:25
Nie korzystaj ze stron: e-sprawdz-punkty-karne.pl i punkty-karne.pl. Udają one serwis do sprawdzania punktów karnych, ale w rzeczywistości służą do pozyskiwania numerów telefonów, aby wysyłać płatne SMSy lub po prostu próbują wyłudzać pieniądze.
Kategorie: Prawo

Weszły w życie przepisy o tzw. konfiskacie rozszerzonej

czw., 04/27/2017 - 09:20
Wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej, czyli m.in. przeniesienie ciężaru udowodnienia legalnego pochodzenia mienia na oskarżonego przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, która w czwartek weszła w życie.
Kategorie: Prawo

Prawo karne: Sąd Najwyższy jak apelacyjny

czw., 04/27/2017 - 08:28
Zamiast uchwały w sprawie przepisów dotyczących dozoru elektronicznego SN przejął sprawę do merytorycznego rozpoznania. W izbie karnej to dopiero piąty taki przypadek.
Kategorie: Prawo

Sędziowie SN poparli kongres prawników

czw., 04/27/2017 - 08:28
W podjętej wczoraj uchwale zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego zaapelowało do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych, aby wzięli udział w kongresie, który ma się odbyć 20 maja w Katowicach.
Kategorie: Prawo

Ziobro: Przedstawimy projekt rozszerzenia prawa do obrony koniecznej

czw., 04/27/2017 - 00:39
Przedstawienie w czwartek projektu przepisów rozszerzających prawo do obrony koniecznej zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Kategorie: Prawo

SN: Ocena prawna przerw w niepłaceniu alimentów należy do sądów

śr., 04/26/2017 - 20:18
To, czy przerwy w niepłaceniu alimentów powinny skutkować uznawaniem, iż każdy z okresów niealimentacji jest oddzielnym przestępstwem, powinien oceniać sąd - uznał w środę Sąd Najwyższy. Chodzi o osoby zalegające z alimentami, które płacą je tylko od czasu do czasu.
Kategorie: Prawo

Laskowski: 16 maja nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN

śr., 04/26/2017 - 17:49
16 maja odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, poświęcone sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce - poinformował w środę rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.
Kategorie: Prawo

Władze SO w Kielcach przeciw przeniesieniu sandomierskiego sądu do innego okręgu

śr., 04/26/2017 - 16:45
Kierownictwo Sądu Okręgowego w Kielcach uważa, że nie jest "merytorycznie uzasadnione" planowane przez resort sprawiedliwości przeniesienie Sądu Rejonowego w Sandomierzu (Świętokrzyskie) z okręgu kieleckiego, do właściwości Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu (Podkarpackie).
Kategorie: Prawo

SN: Postawa więźnia podstawą decyzji o jego warunkowym zwolnieniu

śr., 04/26/2017 - 16:28
Sąd decydujący o przedterminowym zwolnieniu więźnia powinien kierować się jego postawą i zachowaniem, a nie tzw. prewencją ogólną, czyli np. oceną tej decyzji przez społeczeństwo - wynika z podjętej w środę uchwały Sądu Najwyższego.
Kategorie: Prawo

wPolityce.pl: KRS poparła syna Kieresa, jego kontrkandydatem był profesor prawa

śr., 04/26/2017 - 15:36
KRS poparła syna sędziego Leona Kieresa na sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, konkurentem był profesor prawa – podaje w środę portal "wPolityce.pl".
Kategorie: Prawo

Piąty od kilkunastu lat przypadek przejęcia sprawy do rozpatrzenia przez SN

śr., 04/26/2017 - 14:52
Sąd Najwyższy zdecydował w środę o przejęciu przez skład siedmiu sędziów do rozpatrzenia jednej ze spraw w Izbie Karnej. To piąty od kilkunastu lat przypadek decyzji o samodzielnym rozpatrywaniu sprawy karnej przez SN.
Kategorie: Prawo

MS zapowiada rozszerzenie stosowania dozoru elektronicznego

wt., 04/25/2017 - 13:41
Planujemy rozszerzenie systemu dozoru elektronicznego m.in. na osoby skazane na kary do półtora roku więzienia - zapowiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Obecnie dozór ten może być stosowany wobec skazanych na karę do roku więzienia.
Kategorie: Prawo

Jaki: Reforma sądownictwa nie zwolni

wt., 04/25/2017 - 12:04
Reforma sądownictwa nie zwolni, chcemy, by polskie sądownictwo działało sprawnie i będzie tak m.in. dzięki wprowadzeniu systemu losowania spraw i podzieleniu pracy równo pomiędzy sędziów - zapowiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Kategorie: Prawo

Najlepsi prawnicy 2016 według DGP. Złote Paragrafy i nagroda Bona Lex przyznane

wt., 04/25/2017 - 09:54
Już po raz 23. przyznaliśmy Złote Paragrafy dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego. A także nagrodę Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego, który zaczął obowiązywać w ubiegłym roku.
Kategorie: Prawo

Tak dla reformy sądów, ale bez specuprawnień dla ministra

wt., 04/25/2017 - 09:43
 Niechętnie odnosimy się do planów zwiększenia uprawnień ministra sprawiedliwości i powoływania przez niego prezesów sądów – wynika z sondażu dla DGP zrealizowanego na panelu Ariadna. Zapytaliśmy respondentów o ocenę sądów oraz zamiary dotyczące zmian w ustroju sądów powszechnych, które znalazły się w projekcie ustawy zgłoszonym przez klub Prawa i Sprawiedliwości.
Kategorie: Prawo

Rządowy rozkład jazdy dla kierowców: Od jesieni trudniej o badanie techniczne auta

wt., 04/25/2017 - 09:43
Zmotoryzowani mogą już przez internet sprawdzić liczbę przypisanych im punktów karnych. Wkrótce będą musieli z góry płacić za przeglądy techniczne. A to dopiero początek zmian, jakie czekają kierowców.
Kategorie: Prawo

Strony