Wiadomości - Kraj

Subscribe to Kanał Wiadomości - Kraj
Zaktualizowano: 8 godzin 8 min. temu

Sędzia Tuleya: wychodzi na to, że prezydent może robić wszystko

wt., 07/17/2018 - 20:52
Żeby darować winę, to najpierw trzeba ją stwierdzić. Wyrok był nieprawomocny, czyli pan prezydent tak naprawdę zastosował prawo łaski wobec osoby niewinnej - powiedział we wtorek Igor Tuleya w TVN24. W "Faktach po Faktach" sędzia skomentował w ten sposób akt łaski wydany w listopadzie 2015 roku przez Andrzeja Dudę wobec między innymi byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i i wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

"Trybunał Konstytucyjny stanął dzisiaj po stronie państwa bezprawia"

wt., 07/17/2018 - 20:43
Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego tak naprawdę powiedział, że prezydent Rzeczypospolitej może w dowolnym momencie zakończyć procedurę karną - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister sprawiedliwości Borys Budka, odnosząc się do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prezydenckiego prawa łaski. - Na tym polega abolicja indywidualna, która wlicza się w zakres prawa łaski - odpowiadał rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Jak dodał, prawo łaski jest wyłączną prerogatywą prezydenta.

Prezydencki minister: prawo łaski nie jest w żaden sposób ograniczone

wt., 07/17/2018 - 20:25
- Jedną z postaci stosowania prawa łaski jest tak zwana abolicja indywidualna. Czyli na dowolnym etapie postępowania pan prezydent stosuje prawo łaski, co skutkuje koniecznością umorzenia postępowania - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Pytany był o wtorkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza, że Andrzej Duda mógł ułaskawić skazanego nieprawomocnie Mariusza Kamińskiego.

Sześć godzin przesłuchania byłego wiceministra finansów w sprawie Amber Gold

wt., 07/17/2018 - 19:47
W sprawie Amber Gold nigdy nie odniosłem wrażenia, by Marcin P. miał "parasol ochronny", jego firma nie była "pod opieką" resortu finansów - mówił we wtorek były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz. Dodał też, że "w sensie formalnym nie poczuwa się do odpowiedzialności" w kwestii związanej z powstałą wtedy piramidą finansową.

Były szef CBA Paweł Wojtunik ma usłyszeć zarzuty

wt., 07/17/2018 - 19:13
Paweł Wojtunik, były szef CBA i policyjnego CBŚ, usłyszy zarzuty karne przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków - wynika z informacji tvn24.pl. Został wezwany w charakterze podejrzanego do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, choć aktualnie ma status dyplomaty, który - na mocy Konwencji Wiedeńskiej - daje mu immunitet.

"Rządy prawem", a nie rządy prawa. Sąd Najwyższy krytykuje projekt posłów PiS

wt., 07/17/2018 - 17:44
Sąd Najwyższy krytykuje poselski projekt, który skraca drogę do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego i umożliwia wybór pierwszego prezesa SN w sytuacji, gdy jedna czwarta stanowisk sędziowskich nie będzie obsadzona. W opublikowanej dziś opinii prezes SN zarzuca posłom instrumentalne traktowanie prawa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przerwała urlop i wróciła do pracy

wt., 07/17/2018 - 17:01
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przerwała urlop i wróciła do pracy. Uznała, że "musi być na miejscu", bo Sąd Najwyższy jest wciąż zaskakiwany "nowymi okolicznościami" - przekazał rzecznik tej instytucji. Jak z kolei stwierdził wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, "ktoś taki nie ma uprawnienia do urlopu".

Rektorzy protestują przeciw poprawce do ustawy 2.0

wt., 07/17/2018 - 16:30
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyraziła we wtorek protest wobec poprawki Senatu do Ustawy 2.0, która gwarantuje sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotnie zatrudnienie na uczelniach. Rektorzy w oświadczeniu apelują do Sejmu o odrzucenie tej poprawki.

Śpiewak: testem na wiarygodność Jakiego będzie wezwanie osób z PiS

wt., 07/17/2018 - 16:12
Porozumienie Wygra Warszawa chce, by komisja weryfikacyjna zajęła się reprywatyzacją kamienicy przy Marymonckiej. Zdaniem Jana Śpiewaka, komisja ukrywa tę sprawę ze względu na udział w niej radnych PiS. Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji, Śpiewak kłamie.

Sąd uwzględnił skargę w sprawie odmowy refundacji leku z marihuany

wt., 07/17/2018 - 15:23
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił we wtorek skargę kasacyjną w sprawie odmowy refundacji leku z suszu marihuany przez ministra zdrowia. Sprawa dotyczyła chorej cierpiącej na rzadką chorobę powodującą ciężkie do uśmierzenia bóle. Podczas wtorkowej rozprawy pełnomocnik skarżącej podkreśliła, że celem chorej jest w godny sposób znosić ból.

Znaleźli go krwawiącego w pobliżu szpitala. Nie przeżył. "Zginął od rany kłuto-ciętej"

wt., 07/17/2018 - 15:18
Znaleźli go przypadkowi przechodnie. Leżał w kałuży krwi. Jeszcze żył, ale nie udało się go uratować. Dziś już wiadomo, że to 47-letni łodzianin. Policja zatrzymała jego konkubinę.

"Zmianie uległ skład zarządu". Nowy prezes, Polskiej Fundacji Narodowej, wiceprezes odchodzi

wt., 07/17/2018 - 14:57
Maciej Świrski złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Zdementował jednocześnie informacje o tym, że został odwołany. Nowym prezesem został Filip Rdesiński - poinformowała Polska Fundacja Narodowa.

Morawiecki: nie zauważyłem ustępstw Donalda Trumpa wobec Rosji

wt., 07/17/2018 - 14:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że podczas spotkania w Helsinkach nie zauważył ustępstw prezydenta USA Donalda Trumpa wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. - Ani w kontekście aneksji Krymu, ani wojny na Ukrainie - podkreślił.

Zderzenie trzech aut i cysterny, dwie osoby w szpitalu

wt., 07/17/2018 - 14:40
Droga ekspresowa S3 między Zieloną Górą a Nową Solą jest zablokowana w obu kierunkach po zderzeniu trzech samochodów osobowych i cysterny. Ranne są dwie osoby. Usuwanie skutków wypadku zajmie kilka godzin.

Gawłowski apeluje o ujawnienie dokumentów: niczego się nie wstydzę

wt., 07/17/2018 - 14:30
Poseł Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie po raz kolejny zapewnił o swojej niewinności. - Jestem dumnym posłem, niczego, co zrobiłem w swym życiu się nie wstydzę - powiedział i zaapelował do prokuratury o ujawnienie wszelkich materiałów dotyczących stawianych mu zarzutów.

Na łódzkim superdworcu przyda się parasol

wt., 07/17/2018 - 14:25
- No kapie. A nawet leci ciurkiem, jak jest większy deszcz - mówi Wiesława, pracownica dworca Fabrycznego w Łodzi. - Głupia sprawa, bo dopiero co otworzyli. Coś poszło nie tak - wzrusza ramionami Piotr, który jedzie do Warszawy. Do dziury w dachu przyznaje się PKP. I uspokaja - superdworzec jest na gwarancji.

Mieli specjalny pejcz zrobiony z kabli. Rodzice oskarżeni o znęcanie się nad dziećmi

wt., 07/17/2018 - 14:22
Najstarszy z rodzeństwa - 10-letni chłopiec miał być głównym "celem" swojego ojca. Matka natomiast, jak ustaliła prokuratura w Oleśnicy (Dolnośląskie), znęcała się nad całą trójką. Małżeństwo M. zostało oskarżone o bicie swoich dzieci. W ich domu śledczy znaleźli specjalny, skonstruowany z sześciu przewodów elektrycznych pejcz.

Co drugi Polak nie wykorzystał całego urlopu. "Wystarczają im długie weekendy"

wt., 07/17/2018 - 13:58
Ponad połowa pracowników w Polsce nie wykorzystała całego dostępnego urlopu w 2017 roku - wynika z badania Monitor Rynku Pracy. Średnio w tym roku respondenci mieli jeszcze 10 dni zaległego urlopu.

Podtopienia w Radomsku. "Cały strych zalany, dziura w ziemi, podwórko zalane"

wt., 07/17/2018 - 13:56
Intensywne opady deszczu spowodowały liczne podtopienia w Radomsku.

Drzewo runęło na harcerski namiot. W środku były cztery dziewczynki

wt., 07/17/2018 - 12:20
- To trwało parę minut. Drzewo przewróciło się na samym początku. Najważniejsze, że cztery dziewczynki znajdujące się w środku nie ucierpiały - opowiada komendant obozu harcerskiego w Budach Lucieńskich (woj. mazowieckie). W poniedziałek wieczorem przeszła tam nawałnica.

Strony