Wiadomości - Kraj

Subscribe to Kanał Wiadomości - Kraj
Zaktualizowano: 2 godziny 51 min. temu

Dworczyk: premier nie traktuje Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego

wt., 09/25/2018 - 21:04
Interpretuję to jako gest dobrej woli. Jako dowód na to, że premier chce prowadzić dialog, zarówno w Polsce, jak i za granicą - tak w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk skomentował spotkanie Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf. - Nawet gdyby premier bardzo chciał traktować Gersdorf jako Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego to nie mógłby, dlatego że nowelizacja ustawy weszła w życie - dodał.

"Patrzymy na wymiar sprawiedliwości oczami obywateli, a nie komisarza Timmermansa"

wt., 09/25/2018 - 20:41
Komisja Europejska nie powinna mieć wpływu na to, jak kształtowany jest wymiar sprawiedliwości w poszczególnych krajach - stwierdził w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jego zdaniem KE nie ma możliwości wydania orzeczenia, które nakazałoby przywrócenie do pracy sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy ustawy.

Budowa sieci 5G pochłonie miliardy. Minister: cele bardzo ambitne, terminy realne

wt., 09/25/2018 - 19:52
- Mimo barier ambitne terminy budowy sieci 5G w Polsce są realne - mówił we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort pracuje nad nowelizacją tak zwanej megaustawy, eliminującej większość barier dla rozbudowy sieci. Według Zagórskiego koszt budowy sieci może wynieść nawet 20 miliardów złotych.

Awaria w PKN Orlen. Koncern: nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców

wt., 09/25/2018 - 19:37
Przyczyną zdarzenia w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku była nieszczelność na sieci parowej w zakładowej elektrociepłowni - poinformowało biura prasowe koncernu. Jak dodano, nad zakładem nie ma już ciemnego dymu. Obecnie trwa sekwencyjne przywracanie pracy poszczególnych instalacji.

"Ta decyzja szkodzi nie Polsce, a Unii Europejskiej"

wt., 09/25/2018 - 19:31
Żadne państwo nie jest w takiej sytuacji jak Polska - stwierdził Arkadiusz Myrcha po złożeniu przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości na nasz kraj. Z kolei Adam Bielan ocenił, że ta decyzja Komisji to "zagrożenie dla Unii Europejskiej".

Ziemniaki i buraki szczególnie zagrożone. Najnowszy raport o suszy

wt., 09/25/2018 - 19:18
W zachodniej części kraju utrzymuje się susza. Największy deficyt wody występuje w okolicach Poznania.

Prognoza pogody na jutro: w nocy możliwe przymrozki, w dzień chmury i wiatr

wt., 09/25/2018 - 19:08
Noc będzie chłodna, miejscami są możliwe przygruntowe przymrozki. W ciągu dnia niebo zasnuje się chmurami, a na termometrach zobaczymy maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Złe informacje dla kierowców. "Ceny mogą się dosyć szybko zmienić"

wt., 09/25/2018 - 18:53
- To co może czekać nas jeszcze do końca tego roku, to niestety podwyżki cen paliw - powiedziała w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS Urszula Cieślak z BM Reflex. Jak wskazała, największe zmiany mogą dotyczyć poziomów oleju napędowego.

Bielan: "ojkofobia", o której mówił Kaczyński, dotyczy licznych postaci polskiego życia publicznego

wt., 09/25/2018 - 18:43
- Musimy się z tym pogodzić, że są takie osoby - tak wicemarszałek Senatu skomentował słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Adam Bielan stwierdził, że słowo "ojkofobia" użyte przez Jarosława Kaczyńskiego w stosunku do polskich sędziów jest "prawdziwe" dla "licznych postaci polskiego życia publicznego".

Nie tylko exit tax. Oto lista zmian w podatkach przyjętych przez rząd

wt., 09/25/2018 - 18:25
Wprowadzenie tak zwanego exit tax, opodatkowania walut wirtualnych, a także preferencyjnego opodatkowania dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej - to niektóre rozwiązania zawarte w przyjętej przez rząd nowelizacji ustaw o PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej.

Pieniądze rozdzielane w resorcie Ziobry dla fundacji i uczelni związanych z Rydzykiem

wt., 09/25/2018 - 18:07
Dotacje ze specjalnego funduszu na niesienie pomocy ofiarom przestępczości dostała Fundacja Lux Veritatis i toruńska uczelnia związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Kwota dotacji, przyznawanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, jest wciąż tajemnicą.

Nadchodzi ocieplenie. Bardzo krótkie

wt., 09/25/2018 - 17:40
Prognoza pogody na pięć dni. Temperatura lekko wzrośnie, miejscami do 22 stopni Celsjusza. Nie potrwa to jednak długo, bo już w weekend nie zobaczymy na termometrach więcej niż 16 stopni. Będzie pochmurno. Ulewy nie są zapowiadane, ale lokalnie może popadać.

"Nie zatrzymał się i uderzył w karetkę". Ranni

wt., 09/25/2018 - 17:35
Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem karetki pogotowia oraz trzech samochodów osobowych doszło w Turku (Wielkopolskie). Ranne zostały dwie osoby. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa usłyszy zarzuty

wt., 09/25/2018 - 16:55
Ewa Gawor usłyszy w czwartek zarzuty. Chodzi o śledztwo dotyczące wydania zgody na mecz otwarcia Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 roku - ustalili dziennikarze "Superwizjera" TVN. Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i jej obrońca łączą ten ruch prokuratury z wyborami samorządowymi i rozwiązaniem przez nią marszu ONR 1 sierpnia. Prokuratorzy zaprzeczają, że jest jakiś związek między zdarzeniami.

Etatu nie można zastąpić "śmieciówką’". Jest propozycja uszczelnienia systemu

wt., 09/25/2018 - 16:35
Umów o pracę nie można zastępować umowami cywilnoprawnymi - przypomina Rada Ochrony Pracy. W przyjętym we wtorek stanowisku zaproponowała między innymi wprowadzenie obowiązku zgłaszania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pracowników przed podjęciem pracy, co ma się przyczynić do uszczelnienia systemu.

Pakiet uproszczeń dla firm przyjęty przez rząd. "Stawka CIT będzie jedną z najniższych w Europie"

wt., 09/25/2018 - 15:56
Małe firmy będą miały stawkę CIT jedną z najniższych w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt, który zakłada obniżenie stawki podatku CIT z 15 do 9 procent. To element pakietu uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, który ma firmom przynieść 4 miliardy złotych oszczędności.

8 ton nielegalnie składowanych substancji. Był tam między innymi kwas siarkowy

wt., 09/25/2018 - 15:51
Śledczy i służby znalazły pod ziemią osiem ton nielegalnie składowanych półproduktów chemicznych, w tym 20 litrów niebezpiecznego kwasu siarkowego. To wszystko na terenie jednego z zakładów zajmującego się produkcją środków chemicznych. Zaplanowane są kolejne kontrole.

Wpadł do studni, nie mógł się wydostać. Jelenia uratowali dwaj bracia

wt., 09/25/2018 - 15:27
Pan Michał wraz z bratem udał się na zwykły, niedzielny spacer po lesie w Płońsku (Zachodniopomorskie). W pewnym momencie dostrzegli jelenia uwięzionego w starej studni. Powiadomili odpowiednie służby i szybko zorganizowali akcję ratunkową. Nagranie przedstawiające to zdarzenie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jak jazda figurowa - tyle, że autobusem. Najlepszy kierowca w Europie jeździ po Łodzi

wt., 09/25/2018 - 15:21
Cofanie autobusem, które przypominało taniec między pachołkami. Potem wciskanie się pomiędzy beczki - rozstawione tak, że trzyosiowy pojazd ledwo się między nimi mieścił. To niektóre konkurencje z mistrzostw Europy kierowców autobusów. Wygrał łodzianin.

Morawiecki: Komisja Europejska zrobiła krok, który urywa dialog

wt., 09/25/2018 - 14:33
Cały czas toczymy dialog w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym, ale Komisja Europejska zdecydowała się na wykonanie pewnego kroku, który ten dialog do pewnego stopnia urywa - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, spór z Komisją Europejską "oparty jest na niezrozumieniu sytuacji Polski, która przechodzi transformację".

Strony