Wiadomości - Świat

Subscribe to Kanał Wiadomości - Świat
Zaktualizowano: 2 godziny 46 min. temu

Teheran "nie chce wojny, sankcji, gróźb i zastraszania"

wt., 09/25/2018 - 22:16
Prezydent Iranu Hasan Rowhani uznał we wtorek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwstawianie się multilateralizmowi za "słabość intelektu". Po wcześniejszej krytyce jego państwa ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa zaprosił Waszyngton "do stołu negocjacyjnego".

"Widzimy kryzys u samych podstaw dzisiejszego świata"

wt., 09/25/2018 - 22:08
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nacjonalizm zawsze prowadzi do porażki. Ostrzegł, że unilateralizm i podziały w Radzie Bezpieczeństwa mogą doprowadzić do tego, że ONZ będzie "symbolem bezsilności".

Erdogan krytykuje "używanie sankcji jako broni"

wt., 09/25/2018 - 21:43
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał we wtorek państwa świata do sprzeciwu wobec używania sankcji gospodarczych jako broni. Przemawiając na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, postulował również reformę tej organizacji.

"Nie mogę uwierzyć w to, co piszę. To nie żart". Olbrzym w wodach Tamizy

wt., 09/25/2018 - 21:08
Nigdy nie zaobserwowano białuchy arktycznej tak daleko na południe. Tymczasem prawdopodobnie to osobnik tego gatunku, zamieszkującego zimne wody Arktyki, zapuścił się aż do Tamizy. Sprawę badają brytyjscy eksperci.

Bruksela gotowa zaoferować Wielkiej Brytanii umowę o wolnym handlu. Jest jedno ale

wt., 09/25/2018 - 20:36
Negocjatorzy Unii Europejskiej są gotowi zaoferować brytyjskiej premier Theresie May strefę wolnego handlu po brexicie, ale podkreślają, że w przeciwieństwie do planw Londynu musi istnieć granica celna, która sprawi, że handel nie będzie całkowicie płynny - wynika z wewnętrznego dokumentu UE, do którego dotarł Reuters.

Bill Cosby skazany na więzienie

wt., 09/25/2018 - 20:18
Bill Cosby został skazany na trzy do dziesięciu lat więzienia. W kwietniu tego roku sąd uznał 81-letniego aktora za winnego w sprawie dotyczącej podania środków odurzających i molestowania seksualnego Andrei Constand. We wtorek ogłoszono wymiar kary.

Trump: w przyszłości będziemy pomagać tylko naszym przyjaciołom

wt., 09/25/2018 - 20:07
- Ameryka rządzona jest przez Amerykanów. Odrzucamy ideologię globalizmu i przyjmujemy doktrynę patriotyzmu - powiedział Donald Trump we wtorek podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W swoim przemówieniu amerykański prezydent jako sukces ocenił negocjacje z Koreą Północną, ostro zaatakował natomiast Iran. Zapowiedział także, że w przyszłości Waszyngton będzie pomagać jedynie tym krajom, które szanują USA.

Trump pochlebnie o czterech krajach. Wśród nich Polska

wt., 09/25/2018 - 19:31
W trakcie swojego wystąpienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Donald Trump komentował sytuację w wielu krajach świata. Pochlebnie wypowiedział się o czterech: Arabii Saudyjskiej, Izraelu, Indiach oraz Polsce.

"Świat cierpi na brak zaufania"

wt., 09/25/2018 - 18:30
Świat jest bardziej połączony, ale społeczeństwa stają się bardziej podzielone - powiedział we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując w Nowym Jorku debatę generalną podczas 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Trump przechwalał się w ONZ. Reakcja sali go zaskoczyła

wt., 09/25/2018 - 18:04
- Dziś staję przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, aby podzielić się wieściami o ogromnym postępie, jaki poczyniliśmy - zaczął swoje wtorkowe przemówienie Donald Trump. Ocenił, że w czasie dwóch lat prezydentury jego administracji udało się osiągnąć więcej niż niemal jakiejkolwiek innej administracji w historii USA. W tym momencie po sali rozniósł się śmiech. - Nie spodziewałem się takiej reakcji - przyznał Trump.

Trump nie spotka się z Rowhanim, dopóki "Iran się nie zmieni"

wt., 09/25/2018 - 17:15
Amerykański prezydent Donald Trump powiedział we wtorek przed wystąpieniem podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że nie będzie się spotykał się z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, dopóki nie zmieni się polityka tego kraju.

Ewakuowano setki ludzi, zaginęła turystka. Groźne pożary na południu Europy

wt., 09/25/2018 - 17:14
Wiele hektarów lasu zniszczył pożar we włoskiej Toskanii. We wtorek żywioł ogarnął także łąki i lasy w południowej Chorwacji. Ewakuowano setki ludzi, zaginęła młoda turystka z Meksyku. Walkę z ogniem w obu krajach utrudnia silny wiatr.

Ryanair odwołał 190 lotów w piątek. Na liście także "polskie połączenia"

wt., 09/25/2018 - 17:03
Ryanair poinformował o anulowaniu 190 z 2400 lotów zaplanowanych na najbliższy piątek. Powodem jest strajk części personelu pokładowego przewoźnika w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, we Włoszech i w Niemczech. Zgodnie z szacunkami utrudnienia dotkną 30 tysięcy pasażerów. Na liście odwołanych lotów nie brakuje połączeń z Polski.

Gwardia Rewolucyjna: Trump jest zły i niebezpieczny

wt., 09/25/2018 - 16:10
Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła prezydenta USA Donalda Trumpa o prowadzenie wojny gospodarczej, ponieważ nałożone przez Waszyngton sankcje zwiększyły presję na gospodarkę Iranu. Określiła Trumpa mianem "złego i niebezpiecznego".

"Masowe molestowanie pod dachem Kościoła". Kardynał prosi o wybaczenie

wt., 09/25/2018 - 15:58
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx poprosił we wtorek o wybaczenie ofiary "masowego molestowania seksualnego pod dachem Kościoła". To reakcja na raport ujawniający przypadki pedofilii w niemieckim Kościele w ciągu ostatnich 70 lat.

Nastolatek dryfował po oceanie przez 49 dni

wt., 09/25/2018 - 15:16
Pracował na drewnianej konstrukcji przypominającej chatkę, pilnując lamp, które miały zwabiać ryby. Lina, dzięki której platforma była w stanie zacumować, zerwała się. W efekcie indonezyjski nastolatek dryfował na Pacyfiku przez 49 dni.

Volker: Potrzebne realne siły pokojowe w Donbasie. Zgłosiło się kilka państw

wt., 09/25/2018 - 14:29
W Donbasie powinny być rozlokowane prawdziwe siły pokojowe, kontrolujące sytuację w sferze bezpieczeństwa - uważa specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker. Jak stwierdził w wywiadzie dla Echa Moskwy, powinny one mieć mandat ONZ i być złożone z przedstawicieli krajów zachodnich a także Wspólnoty Niepodległych Państw.

Amerykanie gotowi wzmocnić lotnictwo Tajwanu. Gniewna reakcja Pekinu

wt., 09/25/2018 - 13:17
Departament Stanu USA zaaprobował proponowaną sprzedaż Tajwanowi części zamiennych do myśliwców F-16 i innych samolotów bojowych o wartości 330 milionów dolarów - poinformował Pentagon. Chiny natychmiast wyraziły niezadowolenie i stanowczo zaprotestowały przeciwko tej decyzji.

Trump o prezydencie Iranu: uroczy człowiek

wt., 09/25/2018 - 13:13
Wysunięta przez władze w Waszyngtonie oferta spotkania z przywódcami Iranu, w tym z ajatollahem Alim Chameneim, jest dla strony irańskiej nie do przyjęcia - oświadczył wysoki rangą doradca najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego. Spotkanie tymczasem wykluczył sam prezydent USA Donald Trump, nazywając przy tym irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego "uroczym człowiekiem".

Pekin: USA przystawiają nam nóż do gardła

wt., 09/25/2018 - 12:33
Chiny są gotowe wznowić rokowania handlowe z USA, ale trudno jest negocjować, gdy Waszyngton przystawia nam "nóż do gardła" - oświadczył we wtorek wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen, komentując najnowszą eskalację konfliktu celnego pomiędzy tymi krajami.

Strony